تسلیم شدن یعنی مرگ

عنوان این نوشتار (تسیلم شدن یعنی مرگ) وقتی به ذهنم رسید که فیلمی کوتاه از تقلای مرغ ماهی خوار و ماهی برای بقا را مشاهده کردم. ماهی تلاش می کرد فرار کند تا زنده بماند و مرغ ماهی خوار نیز در تلاش بود برای ادامه حیات خود غذا بخورد.

در مورد ما آدم ها البته شرایط چندان شبیه به فرار ماهی از مرغ و یا تلاش مرغابی برای شکار ماهی نیست… ما زمانی که از رویاهامون برای ادامه زندگی دست بکشیم و تسلیم بشیم انگیزه و امید به زندگی رو از دست می دیم، یعنی به سمت مرگ حرکت می کنیم…

زندگی بدون داشتن رویایی برای دنبال کردن و آرزویی برای رسیدن و امیدی برای به دست آوردن از هر مفهومی تهی میشه و اسمش رو فقط زنده ماندن میشه گذاشت نه زندگی کردن….

جوونی رو در نظر بگیرید که همه ی زورش رو میزنه تا یک کار آبرومند رو شروع کنه و حداقل های لازم برای ساخت یک زندگی مشترک با کسی که دوستش داره رو تامین کنه ، این تلاش و تقلا هرچند که سخت باشه معنی واقعی زندگیه و اگه شخص تسلیم بشه و دست از تلاش بکشه مرگ رویاهاش رو قبول کرده و اگه با رویای جدید و هدف جدید معنی زندگی جدید پیدا نکنه این مرگ رویا به مرگ تدریجی خودش منجر میشه.

از تعدادی از ژاپنی های بسیار مسن راز عمر طولانی شون رو پرسیدن و مهمترین جوابی که دریافت کردن این بود که بازنشسته نشوید!
بازنشستگی مخصوص کارمندان دولت نیست و کشاورز و مغازه دار و… هم میتونه دست از کار و تلاش بکشه.
حتی اگه آدم پولداری هستید هم برای عمر طولانی و سالم به کار نیاز دارید ، کاری که احساس زنده بودن رو بهتون بده و شما رو به هیجان بیاره ، به قول معروف یا کاری رو بکن که دوست داری یا کاری که انجام میدی رو دوست داشته باش.

هر صبح که بیدار میشیم باید یک لیست از کارهایی که قراره توی این روز انجام بدیم رو توی ذهنمون مرور کنیم حتی اگه توی تعطیلات هستیم میتونیم کارهایی مثل تمرین یک زبان خارجی ، یاد گرفتن یک مهارت جدید و… رو توی برنامه مون قرار بدیم فارغ از اینکه در چه سنی هستیم.
امیدوارم هیچ وقت دست از دنبال کردن رویاهاتون بر ندارید مگر اینکه بهترشو جایگزینش کنید.
برای همه تون زندگی شاد و سالم آرزومندم. دلیل حال خوب همدیگه باشیم.

مهدی کمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *