دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
دانلود کتابچه آموزشی Command Prompt ویندوز

دانلود کتابچه آموزشی Command Prompt ویندوز

وبسایت مهدی کمالی – برنامه Command Prompt یک برنامه کاربردی در ویندوز است که فاقد محیط گرافیکی است و به شکل خط فرمان عمل می کند.

تاریخچه ای از برنامه Command Prompt

برنامه خط فرمان (cmd) که در سیستم عامل ویندوز با فشاردادن کلیدهای ترکیبی ویندوز + R و تایپ عبارت cmd در کادر باز شده و زدن کلید ENTER می توانید به آن وارد شوید، یک رابط کاربری مبتنی بر دستور محسوب می شود که فاقد محیط گرافیکی است.

گاهی کار با خط فرمان می تواند از کار با رابط گرافیکی ویندوز سریعتر انجام شود بعنوان مثال برای ساخت یک پوشه در درایو D با نام Film ، در رابط گرافیکی ابتدا باید وارد Windows Explorer بشویم و بعد از آن درایو D را باز کنیم و سپس در فضای خالی راست کلیک کرده و از زیرمنوی New روی گزینه Folder کلیک کنیم.

اما همین مراحل در خط فرمان ویندوز با دو دستور ساده قابل اجرا است.

دستور اول: D و بلافاصله “:” دو نقطه بعد از آن برای وارد شدن به درایو D

دستور دوم: mkdir Film

به همین سادگی یک پوشه تحت عنوان فیلم در درایو D ساخته می شود.

در برنامه Command Prompt با نوشتن دستورات گوناگون می توانید کارهای مختلفی را انجام بدهید. در مطلبی تحت عنوان “۸ دستور کاربردی در Command Prompt خط فرمان ویندوز” در مجله آبی به معرفی تعدادی از دستورات پرکاربرد این برنامه پرداخته ام.

شما می توانید با لینکی که در بالا قرار داده ام این آموزش را مطالعه کنید و یا با کلیک بر روی لینک زیر فایل PDF آموزش را دانلود نمایید:

دانلود کتابچه آموزشی

اگر پس از مطالعه این کتابچه آموزشی باز هم نیاز به راهنمایی داشتید، در قسمت نظرات همین نوشته و یا نظرات آموزش در مجله آبی مطرح کنید تا در حد امکان راهنمایی های لازم را به شما ارائه کنم.

درباره مهدی کمالی

مهدی کمالی هستم بی هیچ پیشوند و پسوندی! مشتاق خواندن و دانستن، علاقه مند به نوشتن و نوشتن و نوشتن...

همچنین بررسی کنید

یک ترفند واتساپی / فعال کردن گزینه «حذف برای همه» در واستاپ پس از گذشت زمان مجاز

گاهی اوقات چند ساعت بعد از ارسال پیامی در واتساپ قصد حذف آن برای همه داریم اما مشاهده می‌کنیم فقط گزینه «حذف برای من» فعال است. با ترفند زیر به راحتی می توانید پیام را حذف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *