خدای موسی همان خدای فرعون است

یادداشت « خدای موسی همان خدای فرعون است » را در شماره دوم ماهنامه عاشقان ایران منتشر کردم و در ادامه می توانید مطالعه کنید.

خدای موسی همان خدای فرعون است ، خدایی که محبتش به بندگانش از محبت مادر به فرزندش بیشتر است.

با اینکه شرک به خدا و شریک قائل شدن برای او از بزرگترین گناهان است، خداوند موسی را برای هدایت فرعون می فرستد و به او دستور می دهد که با فرعون به نرمی سخن بگو؛ فرعونی که پا را از شرک فراتر گذاشته و مدعی خدایی شده است.

خدا حتی برای فرعون تا قبل از مرگ فرصت توبه گذاشته بود ولی او دیرهنگام و هنگامی که مرگ را به چشم دید توبه کرد و خداوند او را نشانه ای برای عالمیان قرار داد.

اگر به معنای لغوی توبه که همان بازگشت است بپردازیم منظور و مفهوم را بهتر می توانیم منتقل کنیم.

در نظر بگیرید یک ساحل که در آن جریان شدید آب وجود دارد و خبری از غریق نجات نیست، از قبل توسط کارشناسان به عنوان محدوده «شنا ممنوع» مشخص و معرفی شده است؛ و ساحل های امن که در آن شنا کردن خطری ندارد هم مشخص شده است.

در چنین حالتی شخص وقتی برای شنا کردن به ساحل ممنوع می آید و با تابلوی ممنوعیت شنا مواجه می شود ، با خودش می گوید این تابلو مخصوص عوام است نه من که «جوانم» و «شناگر ماهری» هستم.

پا به درون آب می گذارد ولی شخصی از دور او را صدا می زند که «برگرد» گذشتن از این «حد و محدوده» برایت خطر دارد.

او می گوید تا کمر داخل آب هستم و هیچ خطری متوجه من نشده و به هشدار هشدار دهنده بی توجهی می کند.

در این مثال ممکن است شخص بیش از حد پیش برود و امکان بازگشت را از دست بدهد و غرق شود.

توبه یا بازگشت اینجا معنا پیدا می‌کند ، شخص از یک حد از حدود الهی می گذرد ، شاید در ابتدا با شنیدن صدای هشدار به آسانی بتواند برگردد اما اگر بی توجهی کرد و در گذشتن از این حدود زیاده‌روی کرد ممکن است دیر شود و راه نجاتی برایش باقی نماند.

همانطور که گذاشتن این ممنوعیت ها در سواحل خطرناک به خاطر حفظ جان افراد است و رعایت آنها لازم است و غالب مردم جز افراد لجوج  آن را رعایت می‌کنند، ممنوعیت های الهی نیز برای رستگاری ما لازم است و ان‌شاءالله خداوند توفیق رعایت آنها رابه همه ما بدهد و اگر دچار غفلت شدیم و از یک حد گذشتیم، خداوند توفیق بدهد قبل از اینکه دیر بشود برگردیم و اسیر لجاجت و دشمنی نشویم.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

پ.ن: منبع تصویر شاخص این نوشته سایت خبرگزاری فارس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *